Новорічне привітання від головного редактора журналу «Українське слово і сучасність» Поліщука Я.О.

polishchuk_on_board_koloЗ Новим 2016 роком!

Ось і надійшов час поміркувати про рік минулий, попрощатися з ним і з чистим серцем зустріти 2016-й. Рік, що минув, не був легким і приємним, а навпаки, сповненим тривог і напруження. І через воєнні дії на Донбасі, й через трагічні втрати захисників Вітчизни, які завдавали й завдають стільки болю, що несила висловити. До того ж, соціальні умови нашого життя значно погіршились: корупція й війна «з’їли» левову частку того, що мало би призначатися на покриття соціальних виплат та компенсацій. Тому-то вчергове доводиться терпіти скруту і сподіватися, що в майбутньому буде краще. Принаймні, що чинна влада зверне безпосередню увагу на сумне становище освіти й освітян – не тільки в матеріальному смислі, а й у моральному, бо праця вчителя в нинішньому суспільстві не є престижною, не цінується належно.

Період Новоріччя й Різдва Христового – це не лише межа часоподілу, коли входимо в новий календарний відлік. Здавна в нашому народі це свята особливі, якнайглибше пов’язані з народно-фольклорною традицією. Не тільки від діда-прадіда, а з далеких віків, про якій майже нічого не знаємо. Однак через усі часи – спокійні й тривожні, обнадійливі й глухі, веселі, драматичні й трагічні – народ наш проніс велику віру в торжество життя й любові, і ця віра сповна виявляється в різдвяних обрядах. Адже це так важливо, коли люди не просто вітають одне одного зі святом, а й коли віншують один одному – на добро, злагоду, мир, достаток, процвітання, на все, що наповнює наше сьогоденне існування високим смислом. Чи то в родині, де звучать колядки й щедрівки, чи то в громаді, яка прагне порядку й ладу, чи то в праці, де також усі єднаються в бажанні кращого. Тому-то в цей новорічний період хочеться нагадати наші предковічні вірування, в яких, ніби у дзеркалі, відбито всю щедрість і силу духу нашого народу. Святкові гості в цей блаженний час завжди бажали господареві і його родові:

Та за цим столом будь же нам здоров!
Віншуєм тебе щастям-здоров’ям,
Щастям-здоров’ям та з цими святми,
Та з цими Святми та й Різдвяними,
Та й Різдвяними ще й Роковими.
Ой здоров-здоров та будь сам з собов,
З свойов ґаздинев та з діточками,
Та з діточками та з сусідками,
Та з усім родом близьким і далеким,
Близьким і далеким, великим й малим!

Нехай же кожному в цю натхненну годину, коли на землю сходить свята зоря й возвіщає народження Живого Бога, буде святково на душі, нехай рік наступний не розчарує нас, а утвердить у добрій вірі й надії! Хай подарує всім українцям мир, аби загоїлася нарешті кривава рана на Сході нашої країни, аби там змовкли гармати й міномети, а зацвіли вишні й абрикоси! Нехай усім нашим освітянам він дарує доброго здоров’я, терпіння й натхнення у їхній шляхетній праці! І нехай утвердить у нашому суспільстві повагу й шану до Вчителя, бо саме він є ключовою постаттю в сьогоденному оновленні нашого життя, у реформуванні країни, в русі до стабільної, культурної й заможної держави, про яку всі ми мріємо.

З Новим роком, дорогі читачі!
Христос Рождається! Славімо Його!

Головний редактор журналу «Українське слово і сучасність»,
д
октор філологічних наук, професор
Ярослав Поліщук